Zadar

Miasto Zadar w Chorwacji

Zadar (http://www.zadar.hr) to z kolei centrum Dalmacji Północnej, jego historia sięga IX w p.n.e. i przez szereg lat miasto było rozbudowywane przez kolejnych zarządców. Widać w nim ślady rządów chorwackich, weneckich, tureckich, austro-węgierskich czy włoskich. To przepiękne miasto jest niezwykłym zabytkiem architektonicznym, pomimo wielu zmian i rozbudowywania go zachowało ono swój pierwotny plan ulic, a nowe powstające budynki są tak planowane, aby możliwie idealnie wkomponowywały się w obecną zabudowę.

Co zobaczyć w Zadarze?

W czasie wędrówek po mieście natkniemy się na mury obronne, które zostały wzniesione w XVI wieku, a otaczają wcześniej wzniesione budowle takie jak kościół pw. św. Donata, który został wybudowany w IX wieku. Warte uwagi są również pochodząca z XII w. katedra św. Anastazji, kościół św. Marii, kościół św. Tomy. Warto też wybrać się do klasztoru franciszkanów, który został zbudowany w XVI wieku. W czasie wędrówek ulicami miasta nie sposób przeoczyć ratusz czy liczne tutejsze barokowe pałace oraz pochodzący z XVIII wieku arsenał.

Położenie bezpośrednio nad morzem pozwala w czasie pobytu tutaj cieszyć się jego urokami, można pływać, żeglować czy surfować.
Trzeba też pamiętać, że Zadar jest znany w świecie z likieru Maraschino, więc jeśli tu jesteśmy to koniecznie musimy go spróbować.

Zadar, Croatia from European Best Destinations on Vimeo.

About Author


Damian