Kotor

Kotor, Dalmacja - Czarnogóra

Kotor to niesamowite miasto ulokowane w Czarnogórze, gdzie czas płynie zupełnie inaczej. Tak jakby zatrzymał się w miejscu, bowiem nadal można tu poczuć się jak w średniowieczu. Kotor znajduje się u podnóża niezwykłej i ogromnej góry Lovćen, otaczają go mury obronne, a budynki są zbudowane z białego kamienia. Miasto to czaruje także wąskimi i krętymi uliczkami przypominającymi nieco labirynt, w którym można się zgubić odkrywając przy okazji nowe miejsca.

W Kotorze warto zobaczyć chociażby pałac Książęcy oraz pałac Bizantich. Ciekawy jest również pałac Beskuciów, a każdy z nich ma swoją historię. Podobnie jak katedra świętego Trupina, który dodatkowo jest też patronem miasta. Katedra ta pochodzi z XII wieku i już wielokrotnie była odbudowywana. Prócz niej w okolicy można odkryć także wiele klasztorów.

Kotor to również zatoki, niezwykle piękne. Należą do nich Risanski zaliv, Hercegnovski zaliv, Tivatski zaliv, Kotorski zaliv i Morinjski zaliv. A wszystkie razem znane są pod nazwą Zatoka Kotorska. Czaruje ona pięknem fiordów oraz magistralą kolejową przecinającą góry. Tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach. Warto wybrać się do także do mauzoleum Lovćen, by odkryć znajdujące się w nim skarby.

Kotor to miejsce jedyne w swoim rodzaju, wciąż jeszcze nie nazbyt popularne a jednocześnie każdy kto tutaj trafia jest pod wrażeniem tego, co oferuje ten zakątek świata. To średniowieczne miasto bowiem fascynuje, odsyła w odległą przyszłość i pozawala zachwycać się pięknem przyrody bez końca. Warto je zobaczyć i zauroczyć się jego pięknem.

About Author


Damian