Dubrownik

Miasto Dubrownik w Chorwacji

Za najpiękniejsze miasto Chorwacji z pewnością można uznać Dubrownik (https://www.dubrovnik.hr) to miasto niezwykłe i nie ma sobie równych w wśród europejskich nadmorskich miast. Jego historia sięga VII wieku, kiedy to zostało założone przez greckich uciekinierów i z czasem z racji swojego położenia zaczęło przybierać na znaczeniu.

Przez kolejne lata miasto Dubrownik rozbudowywało się, powstawały coraz to inne budowle. Stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a trzeba pamiętać, że Dubrownik ma za sobą burzliwą historię, wielokrotnie był niszczony a potem odbudowywany. Największe zniszczenia powstały w latach 90 – tych XX wieku, kiedy to trwało oblężenie wojsk serbskich i czarnogórskich. Dzięki wsparciu ludzi z całego świata jak i UNESCO miasto udało się odbudować.

Wędrując po uliczkach starego miasta natkniemy się na budynki, które powstały w XIII czy XVII wieku. Nie brakuje tu baszt, bastionów a także ciekawych pałaców, z których na uwagę zasługuje pałac Rektorów, który został zbudowany w XV wieku i mieszczący się w pobliży pałac Sponza, wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Jeśli lubimy oglądać budowle sakralne to w Dubrowniku się nie rozczarujemy. Najciekawszy jest pochodzący z XIV wieku klasztor franciszkanów, wybudowany w stylu gotyckim, a także klasztor dominikanów, który powstał na przełomie XIV i XV wieku.

Z kościołów warto zobaczyć kościół św. Zbawiciela z XVI wieku, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Błażeja.
Wędrując uliczkami miasta można też cieszyć się chłodem fontann lub tutejszych ogrodów.
A gdy już zmęczy nas zwiedzanie można wybrać się na tutejszą plażę, która leży w niewielkiej odległości od centrum miasta. Koniecznie też trzeba wybrać się do portu, który ma swój niepowtarzalny urok i klimat.

Wieczorem można za to miło spędzić czas w pubach czy restauracjach, w sezonie letnim nie brakuje też przedstawień ulicznych teatrów czy kabaretów.

Dubrovnik from Guy Gauthier on Vimeo.

About Author


Damian