Brac

Wyspa Brac w Chorwacji

Brac to niesamowita chorwacka wyspa, która ulokowana jest w środkowej Dalmacji. Posiada ona przepiękne plaże, liczne atrakcje oraz wspaniałą pogodę, bowiem panuje tu klimat śródziemnomorski. Znajdują się tutaj hotele o wysokim standardzie a także kwatery prywatne urzekające kameralnymi warunkami.

Tutejsze plaże są raczej żwirowe jednakże w okolicach Supetar można odnaleźć także piaszczyste. Najpiękniejsza plaża to Zlatni Rat, która jest uznana zarazem za pomnik przyrody i jest idealnym miejscem nie tylko na leniuchowanie, lecz także na aktywny wypoczynek taki jak windsurfing czy kitesurfing.

Najwyższym szczytem wyspy jest Vidova Gora, warto się na nią wspiąć (ma jedynie 778 metrów n.p.m) by móc podziwiać wspaniałe widoki na morze i w ogóle cały Brac. Największymi miejscowościami są zaś Supetar oraz Bol, choć niewątpliwie dobrze jest zobaczyć także Milnę, Povlja czy Sutivan, bowiem każda z nich ma coś innego do zaoferowania.

Dzieje wyspy pokrywają się z historią całej Dalmacji, w której to pierwsze ludzkie osiedla pojawiły się w czasach starożytnych. Kolejne zaś pozostawiły po sobie wiele zabytków, które można wciąż zwiedzać. Wiele z nich to kościoły, np. Sveti Juraj na Bracuti, Sveti Mihovil czy Sveti Martin.

Wyspa Brac słynie również z festynów historycznych, które rozpoczynają się uroczystą liturgią i procesją. Imprezy te odbywają się latem i ukazują jaki mieszkańcy mają stosunek do dziedzictwa historycznego i kulturalnego.

Na tę przepiękną chorwacką wyspę najlepiej wybrać się w czerwcu, wrześniu bądź na początku października, bowiem w czasie wakacji jest naprawdę tłoczno, choć i tak niewątpliwie spokojniej niż w samej Chorwacji. Na wyspę można dostać się promem ze Splitu lub Makarska, do których z Polski dojeżdżają pociągi i autokary.

About Author


Damian