Plaże


Tym co z pewnością przyciąga każdego roku turystów do Dalmacji są plaże a także niezwykle czyste wody otaczającego je Adriatyku. Trzeba pamiętać, że dominują tu plaże skaliste i kamieniste, ale jeśli koniecznie chcemy wypoczywać na piaszczystych to i takie się tu znajdą.
Te najbardziej znane znajdują się w południowej Istrii, najbardziej znana to licząca sobie około kilometra Bijeca. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością wśród turystów, szczególnie chwalą ją sobie rodziny z małymi dziećmi. Jej położenie sprawia, że jest z niej bardzo łatwy dostęp do morza, można tu też z powodzeniem uprawiać sporty wodne o ile lubimy taką formę wypoczynku.

Bardzo ładne piaszczyste plaże są też w regionie Kvarner, szczególnie nad Zatoką Manestra oraz plaże Balustrada i Crni Molo, które znajdują się w niewielkiej odległości od Crikvenicy.
Można tu leniuchować na pięknie położonych plażach, ale też uprawiać różnego rodzaju sporty wodne, nurkować, surfować, pływać żaglówką.

W poszukiwaniu piaszczystych plaż można się też wybrać na wyspę Krk, gdzie mieści się plaża Komoriska, Meline oraz Baska. Wszystkie te miejsca są znane z czystego, drobnego piasku oraz przejrzystych lazurowych wód. Można tu spędzać praktycznie całe dnie nad wodą, wokół plaż istnieje bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura gastronomiczna, jest też znakomita baza hotelowa.
Jedna z bardziej znanych piaszczystych plaż to Rajska Plaża, która znajduje się na wyspie Rab. Jest bardzo wygodnie położona, zejście do morza jest łagodne a niezbędną ilość cienia zapewnia rosnący w około las sosnowy. W pobliżu plaży nie brakuje barów, restauracji, oczywiście baza hotelowa jest również bardzo dobrze przygotowana. Nie brakuje tu też możliwości do uprawiania sportów wodnych, ze względu na swoje położenie plaża cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi.

wypoczynekW Północnej Dalmacji dużą popularnością cieszy się plaża Saharun, która znajduje się w zatoczce. Biały, czysty piasek i przejrzysta, lazurowa woda sprawiają, że przyjemnie spędza się tutaj czas. Drugą popularną plażą jest Slanica, która mieści się na wyspie Murter, cieszy się ona dużą popularnością wśród wielbicieli sportów wodny i piłki plażowej. W niewielkiej odległości od Zadaru mieści się plaża Ninska Laguna, która jest również piaszczysta, a woda w jej pobliżu czysta i niezbyt głęboka, co powoduje, że cieszy się ona dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi.
Na wyspie Hvar z kolei znajdziemy plażę Mlaska, która znana jest z bardzo drobnego piasku a jej okolica z doskonałej bazy kempingowej.

Natomiast na wyspie Vis jest do wyboru kilka plaż, najpopularniejsza to Stoncica koło iasta Vis oraz Porat na wyspie Visevo.
W niewielkiej odległości od Splitu rozciąga się Riwiera Omis znana z piaszczystych plaż, szczególnie popularna jest plażą w Duce oraz w Omis. Plaże są doskonale położone, a czysty piasek i przejrzyste wody przyciągają tu co roku wielu turystów. W pobliżu plaż nie brakuje barów i restauracji.

W samym Splicie największą popularnością cieszy się plaża Bacvice, jest ona dość oblegana a to z racji swojego położenia, bo do centrum Splitu jest stąd parę kroków. Poziom wody przy plaży jest niski, piasek drobny i czysty a woda przejrzysta.

Z kolei w Dubrowniku największą popularnością cieszy się piaszczysta plaża Uvala Lapad, która ma do zaoferowania nie tylko miękki piasek i lazurowe wody, ale otaczają ją palmy i gaje oliwne, co daje niezbędny cień. Wokół nie brakuje hoteli, barów i restauracji.
Natomiast w Orebic mamy już plaże kamieniste, ale też cieszące się dużą popularnością wśród turystów, także rodziny z dziećmi chętnie tu przyjeżdżają.
Na Półwyspie Peljesac nie brakuje plaż żwirowych i skalistych, które gwarantują spokój i odosobnienie. Za najciekawszą uważa się ukryta między skałami plażę w Borje.
W Trstenicy również znajdziemy plażę żwirową, mają one tą przewagę nad piaszczystymi, że z pewnością są odwiedzane przez mniejszą ilość turystów.
Jeśli jednak preferujemy piaszczyste plaże to wyprawa na wyspę Mljet powinna zaspokoić nasze oczekiwania. Znajduje się tutaj kilka plaż piaszczystych, położonych w zatokach lub otwartych na morze a otoczonych lasem sosnowym.