Trogir

Miasto Trogir w Chorwacji

Trogir to przepiękne miasto, które sprawi, że wakacje w Chorwacji staną się niezapomnianym przeżyciem. Zachwyca tutejsza atmosfera, klimat relaksu i odpoczynku, wspaniałe słońce, niezwykła starówka oraz liczne atrakcje. Wąskie uliczki Trogiru ukrywają wiele skarbów i uroczych miejsc, które warto odkryć.

Wspaniałe zabytki miasta i miejsca, które mogą zachwycić

Na wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO starówce znajduje się wiele perełek, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Trogirze. Jedną z nich jest Brama Lądowa z figurą błogosławionego Jana i lwem świętego Marka, a także Katedra świętego Wawrzyńca, która powstała na ruinach kościoła zbudowanego w 1123 roku.

Prócz zabytków sakralnych warto również odwiedzić piękny Pałac Stafileo z niezwykłymi gotyckimi oknami z cudownymi zdobieniami oraz Pałac Ćipiko w stylu renesansowym, który urzeka figurami aniołów, dwoma pilastrami z dekoracją o motywie spirali oraz balustradą z jasnego kamienia.

Trogir – portal do odległej epoki pełnej niespodzianek

Mieszkańcy tego niezwykle pięknego chorwackiego miasta mówią o nim „ Muzuem Miejskie” przez wzgląd na ilość zabytków, które tutaj czekają oraz fakt iż cała starówka została wyróżniona wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To jednak nie wszystko, prócz świątyń, pałaców i plątaniny uliczek można tutaj liczyć na wprost bajkowy krajobraz oraz spokojną atmosferę.

Trogir przypomina portal do odległej epoki, w którym można zapomnieć o wszystkim i zrelaksować się w jednej z przytulnych kawiarenek lub spacerując godzinami zachwycając się ciekawymi budynkami i ciesząc się życzliwością mieszkańców.

Wakacje w Chorwacji, a zwłaszcza w mieście Trogir to okazja by wypocząć i dać się ponieść urokowi tej części świata. Mnóstwo zabytków, krętych uliczek, czarodziejskich zakątków czeka tutaj tylko na odkrycie. Wspaniała kuchnia, ciekawe miejsca, cudowna pogoda – czegóż chcieć więcej do szczęścia? Trogir potrafi bardzo szybko oczarować i sprawić, że zapomina się o wszystkich troskach.

About Author


Damian