Szybenik

Miasto Szybenik w Chorwacji

Szybenik to ciekawe i niezwykle piękne miasto turystyczne Chorwacji, które odbiega nieco od innych atrakcji Dalmacji. Brak tu śladów po starożytnej historii czy też tego, co mieściło się tu zanim wojna z Serbią doprowadziła do zrujnowania całego niemal miasta. Jednakże urzekające i romantyczne, wąskie uliczki czarują, a połączenie stylów – gotyckiego, barokowego i renesansowego w budynkach, które się spotyka może fascynować.

Warto przede wszystkim odwiedzić trójnawową Katedrę Świętego Jakuba, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2000 roku. To znajdujący się w centrum miasta zabytek architektury renesansowej z fryzem pełnym dziwnych figur ukazujących głowy z ciekawymi minami. Katedra świętego Jakuba jest dodatkowo jedynym kościołem, który dzięki wyjątkowemu sklepieniu sprawia, że wnętrze bazyliki wygląda prawie tak samo jak z zewnątrz. To najciekawsza budowla w całym Szybeniku, koniecznie więc należy ją zobaczyć będąc w tej części świata.

Niezwykle urzekające jest również stare miasto. Będąc na starówce można poczuć się tak, jakby właśnie się odwiedzało Wenecję, a liczne kawiarenki pozwalają na cudowny odpoczynek i relaks. Dodatkowo położenie Szybeniku sprawia, że niemal wszędzie można zobaczyć pnące się w górę schody, a urocze placyki i wąskie, kręte uliczki ubarwią każdą eskapadę.

Ciekawym miejscem jest także twierdza świętej Anny, która znajduje się na wzgórzu. To dodatkowo idealny punkt widokowy, bowiem widać stąd naprawdę pięknie całe miasto, rzekę Krk oraz zatokę.

About Author


Damian