Zobacz także

123
Jeśli planujemy pobyt w Dalmacji to koniecznie trzeba się wybrać na wyspę Hvar, można popłynąć na nią promem ze Splitu lub po prostu katamaranem. Wyspa znana jest nie tylko z pięknych zabytków, ale to właśnie tutaj produkuje się najlepsze chorwackie wina i można ich spróbować w tutejszych winnicach.
Z zabytków to warto zobaczyć renesansową katedrę, klasztor franciszkanów i tutejszą twierdzę
W niewielkiej odległości od Hvaru jest wieś Humac, która znana jest z pól lawendowych. W pobliżu wsi leży grota Grapceva, która jest udostępniona zwiedzającym, a można w niej oglądać stalagmity i stalaktyty. Warto też wybrać się na wędrówkę Oślim Szlakiem, jest to z pewnością propozycja dla wielbicieli czynnego wypoczynku.

Jeśli lubimy próbować lokalne wina to warto zajrzeć do miejscowości Jelsie, gdzie odbywa się co roku święto wina.

zobMiejscem wartym obejrzenia jest z pewnością Park Narodowy Krka, uznawany za najładniejszy park w Chorwacji. Znany jest z pięknych wodospadów i rzeki. Trasy dla turystów są tutaj bardzo dobrze przygotowane, można wędrować pieszo lub płynąć łodzią aż do wodospadu Skradinskiego.
Co ciekawe w wyznaczonych miejscach parku można się kąpać, można rozłożyć koc i spędzić przyjemnie czas na pikniku.

Z ciekawych miejsc do odwiedzenia to z pewnością na naszej liście powinna znaleźć się miejscowość Makarska, gdzie można spacerować wśród palm, ale też i podziwiać tutejsze zabytki czyli kościół św. Marka oraz klasztor franciszkanów. A z Makarskiej szlak prowadzi w góry Biokovo, które przyciągają niezwykłymi widokami. Trasa prowadzi między gajami oliwnymi i winnicami, których tutaj nie brakuje. Trasy prowadzą do Parku Przyrodniczego Biokovo, a dalej wraca się do Makarskiej. Po drodze warto też zajrzeć do Ogrodu Botanicznego, który wygląda trochę jak skalne miasto.

Na facebooku jest co najmniej kilka profili dotyczących chorwackiej Dalmacji:
https://pl-pl.facebook.com/pages/Chorwacja-Dalmacja-Adriatyk/153408488002887
https://www.facebook.com/mojadalmacja
https://pl-pl.facebook.com/people/Mi%C5%82osnicy-Dalmacji/100007114830403