Dalmacja

nomadic| DALMATIA from Apollovic on Vimeo.

Dalmacja to kraina historyczna obejmująca obszar Chorwacji, ale też Bośni, Hercegowiny i Czarnogóry a leżący nad Adriatykiem, obejmuje wybrzeże od wyspy Pag do Zatoki Kotorskiej wraz z przyległymi wyspami, których jest około tysiąc. Cały rejon dzieli się na Dalmację Północną, której centrum stanowi Zadar, Dalmację Centralną, dla której centrum stanowi Split oraz Dalmację Południową, w której najważniejszym ośrodkiem jest Dubrownik.

1Chorwacja to z pewnością od dłuższego czasu jeden z popularniejszych kierunków turystycznych, ze względu na swoje położenie i panujący tu klimat a także stosunkowo łatwy dojazd, ale też niezbyt wygórowane ceny.

 

Dojechać można tu na kilka sposobów, najszybciej, ale ma to swoją cenę dotrzemy samolotem, sam lot zajmuje około trzech godzin a rozpiętość cenowa biletów w zależności od pory roku to od 600 zł a szczycie sezonu może to być i nawet 2000 zł.
W Dalmacji mamy do dyspozycji lotniska w Splicie, Zadarze i Dubrowniku.
Można również wybrać się autokarem, koszt biletu to około 400 do 500 zł, a sama podróż zajmuje kilkanaście godzin i jest niestety dość męcząca.
Natomiast podróż samochodem zajmuje około 17-18 godzin, w zależności od ilości postojów i jeśli planujemy raczej objazdowy urlop to może być to również najwygodniejszy środek transportu.

dalmacjaW Chorwacji w części kontynentalnej panuje klimat umiarkowany, natomiast na wybrzeżu mamy już ciepły śródziemnomorski klimat z wysokimi temperaturami, szczególnie w okresie letnim.
Jeśli planujemy leniuchowanie na plaży to najlepsze miesiące na taki wyjazd to czerwiec, lipiec i sierpień, wówczas średnie temperatury osiągają około 27 stopni, w okolicy Dubrownika mogą dochodzić nawet do 30 stopni. Natomiast jeśli chcemy odwiedzić ten przepiękny kraj, gdy panują niższe temperatury to zdecydowanie lepszą porą roku będzie wiosna, wówczas będzie około 20 stopni. Również wrzesień i październik są dobrymi miesiącami na wyjazd na wybrzeże, nie jest już aż tak gorąco, ale nadal ciepło, również woda w morzu jest ciepła.
Również miesiące zimowe nad Adriatykiem nadają się na pobyt urlopowy, nie da się opalać, ale średnie temperatury mają 15 stopni, można więc z powodzeniem uprawiać czynny wypoczynek.

Dalmacja to nie tylko plaże i lazurowe wody Adriatyku, to też doskonałe miejsce do poznania historii tego regionu, a sięga ona VI w. p.n.e., kiedy pojawiały się na tych terenach pierwsze kolonie greckie, z czasem pojawili się tu też Rzymianie. Dalmacja była też w strefie wpływów tureckich, weneckich, austriackich. Ślady przechodzenia przez ręce kolejnych narodów nadal są widocznej w tradycji, kulturze, architekturze czy kuchni.