Dubrownik

Dubrovnik from Guy Gauthier on Vimeo.

Za najpiękniejsze miasto Chorwacji z pewnością można uznać Dubrownik (https://www.dubrovnik.hr) to miasto niezwykłe i nie ma sobie równych w wśród europejskich nadmorskich miast. Jego historia sięga VII wieku, kiedy to zostało założone przez greckich uciekinierów i z czasem z racji swojego położenia zaczęło przybierać na znaczeniu. Przez kolejne lata rozbudowywało się, powstawały coraz to inne budowle. Stare miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, trzeba pamiętać, że Dubrownik ma za sobą burzliwą historię, wielokrotnie był niszczony a potem odbudowywany. Największe zniszczenia powstały w latach 90 – tych XX wieku, kiedy to trwało oblężenie wojsk serbskich i czarnogórskich. Dzięki wsparciu ludzi z całego świata jak i UNESCO miasto udało się odbudować. Wędrując po uliczkach starego miasta natkniemy się na budynki, które powstały w XIII czy XVII wieku. Nie brakuje tu baszt, bastionów a także ciekawych pałaców, z których na uwagę zasługuje pałac Rektorów, który został zbudowany w XV wieku i mieszczący się w pobliży pałac Sponza, wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Jeśli lubimy oglądać budowle sakralne to w Dubrowniku się nie rozczarujemy. Najciekawszy jest pochodzący z XIV wieku klasztor franciszkanów, wybudowany w stylu gotyckim, a także klasztor dominikanów, który powstał na przełomie XIV i XV wieku.
Z kościołów warto zobaczyć kościół św. Zbawiciela z XVI wieku, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Błażeja.
Wędrując uliczkami miasta można też cieszyć się chłodem fontann lub tutejszych ogrodów.
A gdy już zmęczy nas zwiedzanie można wybrać się na tutejszą plażę, która leży w niewielkiej odległości od centrum miasta. Koniecznie też trzeba wybrać się do portu, który ma swój niepowtarzalny urok i klimat.
Natomiast wieczorem można miło spędzać czas w pubach czy restauracjach, w sezonie letnim nie brakuje też przedstawień ulicznych teatrów czy kabaretów.